تاکید برآموزش نیروهای متخصص و یادگیری کاربردی در صنعت چاپ

0

 

تاکید برآموزش نیروهای متخصص و یادگیری کاربردی در صنعت چاپ

 

بیژن درویش بنیانگذار رشته آکادمی رشته چاپ در ایران گفت: آموزشهای صنعت چاپ باید تخصصی با یادگیری کاربردی و همراه  با فعالیت عملی باشد.

 

بیژن درویش در گفتگو با خبرنگار همایش بین المللی توسعه صنعت چاپ وبسته بندی گفت: از 60 سال پیش وضعیت صنعت چاپ در ایران، استاد-شاگردی بود و دانش به روزی که بتوان آن را کسب کرد و در صنعت چاپ به کار گرفت وجود نداشت حتی چاپخانه داران و شاگردان آن ها نیز دانش به روزی  بر نحوه استفاده از دستگاه های افست  بر نحوه چاپ در قالب تحصیلات آکادمیک دانشگاهی نداشتند .

 

وی ادامه داد:  استاد هایی که در صنعت چاپ مشغول به فعالیت در چاپخانه بودند تنها اطلاعات اولیه  در مورد چاپ را به صورت تجربی به شاگردانشان می آموختند و نیمی از اطلاعات بسیار ارزشمند آن ها در گنجینه فکر و افکارشان پنهان می ماند.

 

مهندس درویش افزود:  پس از برنامه ریزی آموزشی ، کم کم استادانی را به خدمت آموزش برای صنعت چاپ گرفتیم که از همان دانشجویان رشته چاپی بودند.تا به امروز هم دوره های کاردانی و کارشناسی رشته چاپ برنامه ریزی و سرفصل های آن نوشته شده است.

 

 

وی ادامه داد: بسیاری از دانشجویانی که در رشته چاپ تحصیل کردند در حال حاضر در سطح جامعه موفق هستند واعتباراجتماعی وشغلی خوبی برخوردارند، برخی از آنها در صنعت چاپ مشغول به کار هستند و برخی دیگر هم استاد دانشگاه در رشته چاپ مشغول تدریس هستند.

 

درویش همچنین ازنبود استاد در صنعت چاپ اظهار ناراحتی کرد وگفت:  با برنامه ریزی آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد دوره نشر و چاپ  که 10 دانشجو در یکی از دانشگاه های رشته چاپ مشهد، پذیرفته شده بودند که به دلیل  نبود استاد مجرب چاپ، آموزش دراین مقطع متوقف شده است.

 

وی از دیگر مشکلات صنعت چاپ انتخاب نوع طرح  ورنگ وفرم بسته بندی اعلام کرد و گفت: باید تلاش کنیم تنوع در محصولات و فرم بسته بندی و با قیمت گذاری مناسب مشتری مداری را حفظ کنیم.

 

بنیانگذار رشته چاپ ایران اظهار داشت: بعضی از محصولات در صنعت چاپ وبسته بندی دارای تاریخ تولید اند و میزان مصرف بازارخارج از کنترل است وآمار دقیقی نداریم که میزان مصرف بازار چقدر و محصولات تولید شده در دست تولید کننده می ماند یا بفروش می رسد در اینجاست که نقش بازاریابی پررنگتر میشود.

 

 

ارسال نظر