توسعه صادرات لازمه تداوم حیات صنعت چاپ وبسته بندی در کشور

0

رئیس انجمن مدیران کارتن ومقوای ایران گفت: حرکت لکوموتیو صادرات برروی ریل موفقیت لازمه حفظ و تداوم حیات صنعت چاپ وبسته بندی است.

علیقلی اعظمی در گفتگوبا خبرنگار همایش گفت: فعالان عرصه صنعت تولید کارتن وورق براین باورند که مدیران ارشد کشوربه همان میزان که به موضوع افزایش کمی واحدهای تولیدی اهتمام ورزیده اند باید به مسائل تخصصی صنعت چاپ و بسته بندی نیز توجه داشته باشند چرا که حفظ حیات وحرفه ای تولید صنعت چاپ وبسته بندی به طور قطع لازمه حرکت لکوموتیو صادرات برروی ریل موفقیت میباشد
وی افزود: نظربه اینکه واردات کاغذاز نظرتامین نیاز کمی وکیفی امری اجتناب ناپذیربوده لذا می بایست مسئولین مربوطه با اعمال سیاستهای تعرفه ای تلاش نمایند تا کاغذهای مرغوب وبا کیفیت به کشور وارد شود تا کارتن های مقاومی تولید گردد
اعظمی تاکیدکرد: صنعت کارتن یکی ازبخشهای مهم چاپ وبسته بندی کشورمیباشد که شاخه های صنعتی متعددی چه در بخش تولید و چه در بخش مصرف با آن مرتبط میباشدو بدلیل جایگاه مهم , قابل توجه طیف وسیعی از صنایع شامل صنایع غذایی, بهداشتی,لوازم خانگی ,شیمیایی ورنگ دارویی کفش ریسندگی ,بافندگی بوده در سالهای اخیر توسعه داشته است.
وی افزود: بسیاری از واحدهای تولیدی مبادرت به خرید ماشین آلات مدرن چاپ فلکسو چند رنگ,دایکات های مدرن وواحد لمینیشن نموده اند از این رو با توجه به تجهیزات فوق وارتقا ء کمی وکیفی کارتن تولید داخلی بسیاری از کالاهای صادراتی که قبلا کارتن خود را از خارج از کشور تهیه مینمودند در حال حاضر نیازخود را از تولیدات داخلی تامین می نمایند.
وی خاطر نشان کرد:بسته بندی به عنوان یکی از ارکان تولید و صادرات از اهمیت بالایی در کشورهای توسعه یافته برخوردار بوده وهمواره رشد وتوسعه روزافزونی داشته است به گونه ای که هر روزشاهد نوآوری جدیدی در این صنعت هستیم.
ریاست انجمن مدیران کارتن ومقوای ایران گفت : صنعت بسته بندی در ایران فاصله زیادی با استاندارد های جهانی دارد که برای کاهش این فاصله ایجاد تعامل با دست اندر کاران صنعت یادشده در بخش خصوصی ودولتی و استفاده بهینه از ظرفیت های موجود ,نوسازی ماشین آلات و تجهیزات وهمچنین استفاده از مواد اولیه ی مرغوب وکاغذهای با کیفیت بالااز جمله راهکارهای است که کمک شایانی به کم کردن فاصله ی مزبور و راهیابی به بازارهای جهانی خواهند نمود.
مدیرعامل شرکت کارتن سازی میهن بابیان اینکه رکود فعلی در بخش صنعت کشور را میتوان عامل اصلی بسیاری از مشکلات صنعت تولید کارتن ومقوای ایران قلمداد نمودونبود سفارش بسیاری از واحدهای این صنعت را با ظرفیت خالی مواجه نموده است.
وی همچنین افزود: کمبود سرمایه در گردش و تغییر شرایط بازار در بخش فروش وبرگشت بهای محصولات فروخته شده وعدم همکاری بانکها در پرداخت تسهیلات به شرکتهای خصوصی از جمله ی عوامل دیگری است که ایفای تعهدات وپرداخت به موقع بهای مواد اولیه ی خریداری شده وخرید مجدد کاغذ جهت تولید سفارشات جدید را با بحران جدی مواجه نموده است .
اعظمی گفت:در این بین صدور بیش از حد معمول مجوز تاسیس و فعالیت در این زمینه نیز به مهمترین چالش فعالان عرصه ی کارتن ورق تبدیل شده است.
وی افزود:ازجمله عوامل موثردر فرایند توسعه صنعت کشور وبه تبع آن صنعت بسته بندی برگزاری همایش های ملی را میتوان نام برد این همایش ها با فراهم آوردن محیطی مناسب زمینه ی تبادل اطلاعات ودیدگاهای فعالان بخش صنعت چاپ و بسته بندی را میسر مینماید شایان ذکر است نحوه وچگونگی برگزاری همایش نیزنقش وتاثیرآن در فرایند فوق الذکر را تعیین میکند .
در خاتمه ریاست انجمن مدیران کارتن ومقوای ایران امیدوارشد با مهیا شدن بستر مناسب جهت تولید و صنعت کشور وبه تبع ان صنعت چاپ وبسته بندی از طریق رفع موانع ومشکلات موجود محصولات داخلی و ساخت داخل قابلیت برابری و ضریب نفوذ منایب برای رخنه و کسب سهم بازار در کشور های دور ونزدیک را کسب نمایند”

ارسال نظر