عدم وجود آموزش عالی در سطح کشور ( صنعت چاپ و بسته بندی ) داریم ؟؟

0

عدم وجود آموزش عالی در سطح کشور ( صنعت چاپ و بسته بندی ) داریم ؟؟

 

استاد شاپور تبریزی

از اساتید رشته چاپ و از فعالان صنعت چاپ

 

 

مهم ترین مشکلات صنعت چاپ و بسته بندی ایران از نظر جنابعالی ؟

  • اگر بخواهیم بصورت خلاصه این مشکلات را بیان کنیم باید به عدم وجود آموزش عالی در سطح کشور اشاره کنیم . چند مرکز آموزشی در کشور وجود دارد که چاپ و بسته بندی را تحت استانداردهای موجود آموزش میدهند و مهمتر اینکه آیا فارغ التحصیلان آنها قادر هستند جذب بازار کار شوند ؟

 

کیفیت آموزش و تنوع رشته ها تخصصی در چه اندازه ای هستند ؟ و چه امکانات آموزشی در آن دانشگاه وجود دارد تا دانشجویان بتوانند بصورت عملی دروس تخصصی خود را تمرین کرده یاد بگیرند ؟

دانشگاهی را میشناسم که برای رشته چاپ حتی یک اسکنر ساده ندارد !! چه رسد به دستگاه های پیش از چاپ و …

فقط با چند کامپیوتر و یکی دو بازدید از چاپخانه که نمی شود چاپ و بسته بندی را به دانشجود یاد داد ؟

به همین ترتیب وقتی تعداد دانشگاه ها و رشته ها تخصصی کم باشد ، کتابهای تخصصی هم کم تولید خواهد شد .

 

  • مشکل بعدی فاصله بسیار زیاد بخش خصوصی با دولت است که باعث شده ارتباط بین دانشگاه و صنعت به چیزی درحد صفر برسد که این موضوع در کشورهای پیشرفته کاملا برعکس است و نتایج آن را همه میبینیم .

 

  • مشکل بعدی ضعف متولیان این صنعت بخصوص در شهرستانهاست . اتحادیه ها ، انجمن ها و … یا وجود ندارند و یا بود و نبودشان چندان تفاوتی ندارد و یا سرعت فعالیتهای آنها بقدری کند است که نمیتوانیم اثرات آن را در جامعه مشاهده کنیم .

 

 

  • مورد بعدی عدم وجود نمایشگاههای تخصصی و با کیفیت در شهرستانهاست . هنوز برای من جای سوال است که در شهری مثل تبریز در چند سالن نمایشگاه تخصصی !! و بین المللی !!!! همزمان در حال برپایی است ؟ چند شرکت کننده وجود داشت ؟؟ و چند بازدید کننده ؟؟

 

و چقدر رضایتمندی ؟؟ این عکس از سایت رسمی نمایشگاه بین المللی تبریز برداشت شده است که کاملا گویای این مطلب است که جایگاه چاپ در این شهر ( البته از نظر نمایشگاهی ) و وجود غولهای چاپ و بسته بندی ، در چه حد و اندازه ای است .

 

photo_2017-10-14_13-13-56

تاثیر صنعت چاپ و بسته بندی در صادرات کشور ( صادرات غیر نفتی )

  • به نظر بنده اگر فقط به کشور عراق صادرات محصولاتی چاپی داشته باشیم و سرویسهای درستی را به آنها بدهیم شاید تمام چاپخانه های استانهای آذربایجان شرقی و غربی بصورت تمام وقت و با تمام ظرفیت را دربر گرفته و تا حد زیادی باعث حل مشکل بیکاری را نیز خواهد داشت .

 

در کدام محصولات کشورمان صنعت چاپ و بسته بندی بیشتر احساس می شود.؟

  • من فکر میکنم که در بیشتر زمینه ها پتانسیل وجود دارد اما آنچه در حال حاظر اهمیت و جایگاه بیشتری دارد و ارزآوری بیشتری را نیز داشته و میتواند داشته باشد ، بسته بندی محصولات کشاورزی و خشکبار است . از زعفران و پسته گرفته تا کشمش و خرما و بادام و گردو و … همه و همه نیاز به بسته بندی هایی دارند که کشورهای مقصد آنها را بپذیرند اما متاسفانه اینچنین نیست و ما فله فروشی میکنیم .

مهم ترین عوامل برندسازی مجتمع های چاپ و بسته بندی چه مواردی هستند.؟

  • شاید دلیل اصلی این موضوع نگاه مدیریتی باشد . بعضی از مدیران هنوز به نقش اتوماسیون واقف نیستند و احساس میکنند که وجود CRM تولید هزینه است و یا بخشهای R&D  و کنترل کیفیت . شاید هم فرسودگی سیستم جوابگوی نیازها نیست اما به نظر میرسد قابلیت های و تواناییهای چاپخانه درست به نمایش گذاشته نمیشود. بیشتر چاپخانه ها حتی یک سایت درست و حسابی ندارند چه رسد به اینکه چند زبانه باشد !! و یا ثبت سفارش آنلاین داشته باشند و یا اطلاعات و امکانات و توانمندی های خود را به نمایش بگذارد !

 

ارسال نظر