معضلات و مشکلات اساسی صنعت چاپ و صنوف وابسته در اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده

0

 

مهندس قباد لطفلی زاده ( عضوء جامعه مشاوران رسمی مالیاتی ایران– مدیر کل سابق مالیات و ارزش افزوده استان آذربایجان شرقی )

 

 

 

معضلات و مشکلات اساسی صنعت چاپ و صنوف وابسته در اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده

 

 

مالیات بر ارزش افزوده جزء مالیاتهای غیرمستقیم و یک نوع مالیات بر مصرف می باشد . و در نهایت این مالیات از مصرف کننده نهایی کالا و خدمات اخذ می گردد و فعالان اقتصادی مشمول این قانون دیناری از درآمد و دریافتی از ارائه خدمات خود را به عنوان مالیات ارزش افزوده پرداخت نمی نمایند و در حقیقت واسط بین تولید کننده کالا و خدمات و مصرف کننده نهایی می باشند . و طی فرایندهایی در انتهای هر فصل (سه ماهه) ضمن تهاتر نمودن مجموع مالیات اخذ نموده از مشتریان از مالیات ارزش افزوده پرداختی جهت خرید کالا یا خدمات در همان دوره مالیاتی نسبت به تنظیم اظهار نامه دوره ای خود اقدام و مالیات اضافه دریافتی را به عنوان بدهی مالیاتی به حساب خاص معین شده واریز و یا در صورت بستانکار شدن درخواست استرداد ویا اعاده طلب به دوره بعدی را خواهد کرد .

 

 

با علم باینکه فعالان اقتصادی صنعت چاپ و صنوف وابسته رسما از تاریخ  1/7/89 مشمول مالیات ارزش افزوده بوده و بر اساس مرحله چهارم فراخوان معاونت محترم مالیات برارزش افزوده می بایست ضمن ثبت نام نسبت به اجرای این قانون اقدام نمایند.لازم به ذکر است فعالان اقتصادی صنعت چاپ چنانچه دارای کارت بازرگانی باشند از تاریخ 1/7/87 و اگر دارای موافقت اصولی از اداره بازرگانی باشند از تاریخ 1/7/88 مشمول این قانون می باشند.

 

 

کلیه عملیات این قانون به صورت الکترونیکی بوده و مراحل اعم از ثبت نام وتنظیم اظهارنامه و حتی پرداخت مالیات نیز از طریق سایت www.evat.ir  صورت می گیرد .

 

 

ضریب مالیات ارزش افزوده از ابتدای اجرا 3% بوده و بر اساس ماده قانونی برنامه پنجساله پنجم توسعه کشور هر سال 1% افزایش داشته و بر اساس مصوبه هیئت دولت در سال 1392علاوه بر افزایش سالانه ضریب فوق مقرر گردیده 1% هم از باب ارائه خدمات بهداشتی به مردم وصول و هر سال به حساب وزارت بهداشت و درمان واریز می گردد . که کل ضریب مالیات ارزش افزوده به میزان 9% می باشد که 6% آن به عنوان مالیات ملی به خزانه دولت واریز و 3% بقیه به عنوان مالیات محلی یا عوارض شهرداری که جهت بهسازی و زیبا سازی شهرها به حساب شهرداریها و دهیاریها محل فعالیت کسبی مودیان واریز می گردد .

متاسفانه بدلیل عدم آگاهی کامل از نحوه اجرائ این قانون و عدم اطلاع رسانی توسط مسئولین ذیربط و عدم آموزشهای کافی توسط مجریان قانون فعالان اقتصادی این صنعت متحمل مالیاتهای سنگین و غیر واقعی و مضاعف شده اند و علاوه براین امر شامل جرائم کمر شکن باستناد ماده 22 این قانون گرده اند تشخیص مالیاتهای علی الراس با معیارهای سلیقه ای بدون در نظر گرفتن نحوه فعالیت و استهلاک ماشین آلات و هزینه های سرسام آور گاز و برق مصرفی و همچنین هزینه حقوق کارگران همه وهمه موجب نگرانی و تشویش و نهایتا منجر به ابطال مجوز وفروش مغازه و تجهیزات و تعطیلی محل فعالیت کسبی شده است .

 

 

به منظور جلوگیری از این معظل پیشنهاد می گردد .که فعالا ن اقتصادی این صنعت و صنوف وابسته که در موعد مقرر ثبت نام نموده و اقدام به ارائه اظهارنامه دوره ای خود کرده ومالیات ارزش افزوده اظهاری خود را پرداخت نموده اند مبالغ پرداختی عینا مورد قبول اداره متبوعه قرار گرفته و بعد از این تاریخ و با اطلاع از اجرای سیستم جدید مالیاتهای مستقیم (طرح جامع نظام مالیاتی کشور)که از تاریخ  1/1/95  مورد اجرائ می باشد و بعد از آموزشهای عملی حسابداری مالیاتی نسبت به اجرای صحیح این قانون اقدام گردد . و مالیاتهای علی الراس تشخیص شده قبلی به فعالان صنعت چاپ در کمیسیونهاو مراجع حل اختلاف ابطال و منسوخ گردد تا مرحمی بر آلام این صنف زحمت کش و صنوف وابسته باشد .

 

 

افزایش ضریب مالیاتی از 3% به 9% در طی برنامه پنجساله پنجم توسعه کشور به منظور افزایش درآمد دولت خود عاملی در تعارض با اهداف اولیه به عنوان ابزاری برای شفافیت درمعاملات اقتصادی اشخاص و گسترش پایه های مالیاتی و نهایتا منجر به افزایش بی رویه وافسار گسیخته قیمتهای انواع کالاها و خدمات و رواج گسترده قاچاق کالا گردیده است با عنایت به اینکه بعد از هشت سال از اجرای این قانون دولت اقدام به باز نگری نسبت به اصلاح بعضی ازمواد این قانون را دارد لذا جا دارد با توجه به گستردگی این صنعت و صنوف وابسته پیشنهاد می گردد در لایحه پیشنهادی کمیسیون اقتصادی به مجلس محترم شورای جمهوری اسلامی ضریب مالیات بر ارزش افزوده صنعت چاپ نیز از 9 % فعلی به 3% کاهش یافته و واین صنعت عین صنف طلا فروشان از این مزایای اعمال شده بهره مند گردند.

 

 

با توجه باینکه چاپ کتاب و نشریات و روزنامه ومجلات و…… باستناد بند 5 ماده 12 قانون مالیات ارزش افزوده و همچنین فروش این اقلام چاپ شده و همچنین نهاده این صنعت یعنی خرید و فروش کاغذ چاپ معاف از مالیات ارزش افزوده می باشند (مدارک پیوستی) و اینکه فعالان اقتصادی صنعت چاپ هم فعالیت مشمول مالیات ارزش افزوده انجام می دهند و هم طبق ماده مذکور فعالیت معاف لذا جا دارد ادره امور مالیاتی باستناد تبصره های 2 و 5 ماده 17 قانون مالیات ارزش افزوده مالیاتهای پرداختی مودی در موعد خرید نهاده به عنوان هزینه های مورد قبول در مالیاتهای مستقیم اعمال گردد .

 

 

 

قانون مالیات ارزش افزوده ایران نشات گرفته از آخرین و پیشرفته ترین قوانین کشورهای اروپایی می باشد و این قانون از سال 1968 میلادی در 157 کشور توسعه یافته و یا در حال توسعه قابل اجرا می باشند و حداقل ضریب مالیاتی مربوط به کشورهایی است که دارای مواد معدنی و کانی زیر زمینی اعم از نفت و گاز و طلا و……می باشد بالاترین ضریب مالیاتی در کشورهای اسکاندیناوی مثل نروژ و دانمارک و سوئیس و سوئد به میزان 25% اعمال می گردد این مالیات در کشور همسایه (ترکیه) از سال 1970 میلادی قابل اجرائ بوده و فعلا ضریب مالیاتی اعمال شده به میزان 28% می باشد .

 

 

متاسفانه معضلاتی که دامنگیر فعالان اقتصادی این صنعت و صنوف وابسته از بابت مالیات ارزش افزوده و مالیاتهای مستقیم گردیده عدم کمک گیری از مشاورین و کارشناسان رسمی متخصص در این امور می باشد.پیشنهاد می گردد که به کلیه فعالان اقتصادی این صنعت و صنوف وابسته اطلاع رسانی شده که همکاران محترم از مشورت با افراد نا آگاه و غیر متخصص و مغرض خوداری نموده و صرفا با مشاورین متخصص در این امور مشورت نمایند .

 

 

 

 

ارسال نظر