مهم ترین مشکلات صنعت چاپ و بسته بندی ایران از نظر شما ؟

0

خانم زهرا کرمی – ریاست اتحادیه چاپخانه داران زنجان

 

 

مهم ترین مشکلات صنعت چاپ و بسته بندی ایران از نظر شما ؟

 

صنعت چاپ جزء صنایعی است که نه تنها از دولت حمایت نمی شود بلکه با تاسیس و تجهیز و راه اندازی چاپخانه هایی که نیازشان را برآورده میکند، ضربه ای مهلک به صنعت چاپ می زند در صورتیکه تمامی نیازهای بخش های مختلف دولت باید توسط بخش خصوصی تامین شود.

 

چاپخانه‌داران نیاز به حمایت برای نوسازی ماشین آلات فرسوده دارند در حالیکه هیچ گونه حمایتی از دولت نمیشوند و تا بحال برای این صنعت هیچگونه تسهیلاتی در نظر گرفته نشده. کار چاپی استان در خارج از استان انجام می‌گیرد در حالی که واحدهای موجود استان از این امر بی‌بهره می‌مانند. واحدهای چاپی استان بیمه و مالیات خود را در این استان پرداخت می‌کنند ولی عمده کارهای چاپی استان توسط افرادی انجام می‌شود که از استان‌های دیگر می‌آیند. بسیاری از همکاران ما هستند که در حوزه چاپ سر رشته دارند ولی به خاطر مالیات بر ارزش افزوده که وزارت دارایی 9 درصد  مالیات بر ارزش افزوده برایشان در نظر گرفته اند مجبور شدند چاپخانه را تعطیل کنند.متاسفانه صنعت چاپ اگر  با این وضعیت پیش برود تا یک سال آینده  این صنف از بین خواهد رفت

 

 

عوامل توسعه صنعت چاپ و بسته بندی ایران

با توجه به اینکه این صنعت بلحاظ تکنولوژی همواره دچار تغییرات است ، در این میان بدون تردید بازارهایی که به تغییرات جهانی و تکنولوژیکی توجه نکنند محکوم به فنا خواهند بود. تضمین سرمایه‌گذاری موفق در این صنعت، بخصوص در حوزه چاپ و بسته‌بندی که روز به روز تقاضای مشتریان افزایش می‌یابد یکی از دلایل توسعه این صنعت میباشد.

 

البته لازم به ذکر است در شرایط فعلی (برجام) که فضا برای حضور رقبای خارجی با سرمایه ها ی هنگفت مهیا شده،  ضرورت مطالعه بازار و نیازهای صنعت پیش از سرمایه‌گذاری مورد نیاز دست اندر کاران چاپ و بسته بندی کشور است

 

 

چرا قیمت چاپ و بسته بندی ایران با توجه به قیمتهای دنیا بالا است . ؟

در حال حاضر تولید فیلم‌های پلیمری، تولید جعبه‌های مقوایی لوکس،  تولید مواد مصرفی مقوایی اسپتیک، تولید انواع لیبل و برچسب و… از جمله موارد خارجی در ایران است.

 

مواد اولیه مصرفی وارداتی ،واسطه های متعدد،تورم و رکود، عدم آگاهی و آموزش مناسب ، عدم ماشین آلات روز و خط تولید کامل ، نیروی انسانی با حداقل دانش و خیلی از موارد دیگر باعث افزایش قیمت چاپ و بسته بندی در ایران نسبت به سایر کشورها میباشد.

 

جایگاه دولت در صنعت چاپ و بسته بندی کجاست ؟

صنعت چاپ و بسته بندی امروز در زمره صنایع بزرگ به عنوان سومین صنعت در جهان جای گرفته است.دولت بایستی در این زمینه با سیاست گذاریهای خود با برنامه ریزی و حمایت و اطلاع رسانی از طریق وزارت خانه ها ، استانداری ها و دفاتر کل وارد عمل شود و کمیسیون دولتی با حضور نمایندگان اتحادیه ها و کارشناسان صنعت چاپ را راه اندازی نماید.

 

این صنعت برای رشد و توسعه اساسی نیازمند حمایت تسهیلات ارزان قیمت بانکی، رفع موانع کسب و کار و مواردی از این دست است که دولت باید صنعت چاپ را در اولویت حمایت های خود قرار دهد. راه اندازی کمیسیون دولتی با حضور نمایندگان اتحادیه ها و کارشناسان صنعت چاپ

.

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر