نخستین همایش ملی توسعه صنعت چاپ وبسته بندی همزمان با بیستمین نمایشگاه صنعت چاپ وبسته بندی روز پنج شنبه 18شهریور در سالن شمس تبریزی محل نمایشگاههای دائمی در تبریز برگزار گردید.

0

گزارش از صغری فتوت
نخستین همایش ملی توسعه صنعت چاپ وبسته بندی همزمان با بیستمین نمایشگاه صنعت چاپ وبسته بندی روز پنج شنبه 18شهریور در سالن شمس تبریزی محل نمایشگاههای دائمی در تبریز برگزار گردید.
سخنرانان این همایش حبیب ماهوتی رئیس هیات مدیره نمایشگاه بین الملی تبریزورامین اکبری دبیر همایش و غلامرضاشجاع مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان ایران ورضانورایی صاحب امتیازماهنامه صنعت بسته بندی و از اساتید دانشگاه وقاسمی دبیر انجمن چاپ دیجیتال ایران و خدایار صادقی عضوهئیت علمی دانشگاه هنر تهران و مدیر گروه رشته چاپ که همگی برمشکلات حوزه صنعت چاپ وبسته بندی تاکید داشتند.
حبیب ماهوتی رئیس هیات مدیره نمایشگاه بین المللی تبریزگفت :از سال گذشته تصمیم گرفته ایم همایش ها وسینمار های تحصصی در زمینه صنعت چاپ وبسته بندی با همکاری اساتید برجسته در این زمینه برگزار کنیم صنعت چاپ در دنیا حرف اول را میزند از سالهای 72و73 پیشرفتهای چشم گیری در این صنعت رخ داده .تبریز در صنعت چاپ نیز مثل همیشه اولین بوده ولی تلاش انچنانی برحفظ نام این اولین نکرده همان طور که نمایشگاه مصالح ساحتمانی در کشور مرجع شناخته شده تلاش براین است که در سال آتی همایش صنعت چاپ را با حضور کشورهای خارجی برگزارکنیم .
رامین اکبری دبیر همایش هم از مشکلات حوزه صنعت چاپ وبسته بندی در زمینه بازاریابی ,تبلیغات, برندینگ سخن گفت: وافزود بسته بندی شناسنامه محصول بشمار میآید که در این مورد در کشور ما کار مفیدی انجام نشده زعفران وبسته ما به صورت فله ای به اروپا صادر ودرآنجا بسته بندی شده وبا برند آنها به فروش میرسد.
غلامرضا شجاع مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان ایران نیز با بررسی مشکلات عمده صنعت چاپ وبسته بندی گفت :تبریز بدلیل نزدیکی به جاده ابریشم وکشورهای اروپایی میشود گفت اولین پایتخت اقتصادی ایران است اولین اتاق بازرگانی بخش خصوصی در این شهر تشکیل یافته ولی فاصله دست اندرکاران صنعت چاپ با فناوری های روز دنیا باعث شده که پیشرفت مفیدی در این صنعت صورت نگیرد.
رضانورایی صاحب امتیازماهنامه صنعت بسته بندی براستاندارد کالا و زیبایی ظاهری کالا اطلاعات روی کالا منطبق با داخل جعبه و حفاظت از محصول موقع حمل ونقل ومسولیتی که در قبال مشتری ومصرف کننده داریم تاکید داشت. سهم خاورمیانه از گردش مالی جهان از صنعت چاپ 9دهم در صداست که دراین میان سهم ایران کمتر از میزان تولید به نسبت تحصیل کرده های دانشگاهی است که این امر نیاز به آموزش و کسب تجربه علمی دارد ایران در سال 30در صد رشد در چاپ دیجیتال دارد و در چاپ افست ورقی 26 در صد در بخش بسته بندی رشد داشته که رقابت سخت و عدم فروش یا یافتن مشتری جدید از بزرگترین چالش این صنعت است.
قاسمی نیز در این مراسم گفت: از سال 75تا سال 85 دهه طلایی دیجیتال در ایران بود که منابع انسانی آموزش مورد نظر را نداشتند وسرمایه گذاران مجبور به آموزش شدند اطلاعات زیادی کسب کردند اما در دهه 85تا کنون بدلیل بالا رفتن نرخ ارز و تحریم دچار عدم استقبال از طرف سرمایه گذاران این صنعت شدوبه محصولات وماشین آلات چینی روی آوردند وعمده سرمایه گذاری محدود به چاپ بنر شد وصنعت چاپ رو به افول رفت تا این که سرمایه گذاران به فکر تشکیل انجمن افتادند وانجمن چاپ دیجیتال تاسیس شد و با 300 عضو به کار خود ادامه داد تا اینکه مجبور شد به اتحادیه لیتوگرافان ملحق شود بهترین ارمغان صنعت دیجیتال تعاملی بودن وشخصی سازی و انعطاف پذیری و خلاصه سازی است.
خدایار صادقی گفت: مدیریت نیاز همه صنایع به ویژه بررونق کسب وکار است باید مدیریت استراتژیک واقتصادی برکسب وکار حاکم باشد سرمایه گذاران ما همیشه به دنبال یک قهرمان دولتی هستند تا آنها را از رکود نجات دهد مشکلات باید ریشه یابی وتحلیل مسئله شوند تا راه حل مناسب ارائه شودبهبود محیط کسب وکار وتولید ثروت به رشد اقتصادی کمک خواهد کرد .
حاشیه همایش :
همایش ملی توسعه صنعت چاپ و بسته بندی با برنامه ریزی که شده بود در سومین روز نمایشگاه بین المللی صنعت چاپ وبسته بندی یعنی 18 شهریور در ساعت 10ونیم صبح روز پنج شنبه برگزارشود که بخاطربرگزاری گنکره دندان پزشکی تا ساعت 12ونیم به تاخیر افتاد با وجود تاخیر دوساعتی همه مهمانان صبورانه منتظر برگزاری همایش بودند محمد حسین فرهنگی هم از نمایندگان مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی برای شرکت در مراسم حضورداشت بعداز سخنرانی ,سخنرانان واتمام همایش از مهمانان پذیرایی وهمگی به صرف نهار تشریف بردند.

ارسال نظر